Екип от учени е използвал сателитни снимки, за да се проучи как водата на повърхността на Земята се е променила в последните 30 години и как това влияе на времето?
Очевидно е, че на планетата настъпва сериозен процес на формиране на нови области от суша и вода.
Това изследване показва симптоматика на планетата, която досега не е попадала в научните радари. BBC публикува в популярен текст изследването на екип от холандски учени от Netherlands eScience Cente.
Откритието, което стряска
Така те открили, че 115000 кв. км. земя вече се е превърнала във вода, а 173000 кв. км. от водата е станала суша.
Най-голямо увеличение на вода е в Тибетското плато, докато Аралско море е най-голямото място, където водата се е превърнала в суша.
От екипът изследователи воден от д-р Федор Баарт, от Netherlands eScience Center споделят още, че много крайбрежни райони в света също са се променили значително.
Доктор Баарт работи в областа на компютърното моделиране и създаването на хидродинаамични модели.
На тази основа неговият екип анализирал изображения, направени от спътници на НАСА, които са наблюдавали в продължение на десетилетия.
Благодарение на тях учените са имали възможността да проследят промените в земната повърхност до резолюция от 30 метра.
Невероятното откритие
Учените са открили, че обширни територии, които някога са били земя вече са потопени под вода, с най-голямата промяна е настъпила в Тибетското плато, където ледниците се топят и създават огромни нови езера.

Д-р Федор Баарт казва: „Насочихме погледите си към области, които не са били картографирани преди. Например в Северна Корея беше установено, че се създават язовири на север от границата от Южна Корея.“
От друга страна, изследователите установили, че дори и по-големи области на вода вече са станали земя.
Най-голямата трансформация се наблюдава в Аралско море в Централна Азия.
Онова, което някога е било едно от най-големите езера в света, вече е почти напълно пресъхнало. Учените предсказват началото на непредвидими процеси и промяна на климата на планетата.

Според изследователите язовирът Мийд близо до Лас Вегас, който е най-големият доставчик на вода в Съединените щати, също губи вода и 222 кв км от него сега са се превърнали в земя.
Крайбрежните зони също са били анализирани и за изненада на учените, се оказало, че бреговите линии са се увеличили с повече земя – 33 700 кв км.
„Очаквахме, че крайбрежията ще започнат да се прибират поради покачването на морското равнище, но най-изненадващо е, че те растат по целия свят.
Китай също реконструира цялото си крайбрежие от Жълто море чак до Хонг Конг“, казва още доктор Баарт.

Някои области, като Амазония, са с почти равни количества от конверсия на земя във водата и обратно, заради естествените движения на речната система.
Този анализ е направен, за да се разбере степента на тези промени. Следващата стъпка е да се разбере тяхното въздействие върху прородата и климата на планетата.
Екипът от учени заключава, че климатичните промени ще стават все по-осезаеми и непредвидими.
Източник: BBC